Jak poradzić sobie z suchą skórą u stóp?

Problem suchej skóry na stopach dotyczy bardzo wielu osób. Występuje on przewlekle lub przejściowo. Przyczyny przesuszonych stóp często nie są związane z żadnymi poważnymi chorobami. Czasami jednak zdarza się, że problem jest bardziej złożony. Poznanie przyczyny suchej skóry na stopach pozwala na sukcesywne wyeliminowanie dolegliwości. W dzisiejszym blogu opowiemy, skąd bierze się ten problem oraz jak się go pozbyć.

Skąd bierze się sucha skóra u stóp?

sklep podologiczny Jedną z najczęstszych przyczyn suchej skóry na stopach jest niesystematyczna pielęgnacja. Przyczynia się do tego również używanie niewłaściwych kosmetyków, które tylko pogarszają sprawę. Mowa o preparatach wysuszających naskórek i uszkadzających jego warstwę lipidową poprzez zawarte w nich składniki. Zazwyczaj są to substancje zapachowe, barwniki, konserwanty oraz alkohol etylowy. Sucha skóra stóp może być też przyczyną niewłaściwej higieny lub jej całkowitego braku. Kończyny dolne należy myć codziennie bez wyjątku, najlepiej przy użyciu preparatów podologicznych. Powinno się także używać balsamów lub kremów nawilżających – przykładem może być tutaj krem Hydro-creme do codziennej pielęgnacji. Należy natomiast unikać zbyt długiego moczenia stóp w wodzie, co również może wysuszyć skórę. Na ratunek wtedy przyjdzie pianka do stóp, która zmiękcza naskórek i przy okazji działa przeciwgrzybiczo.

W poprzednim blogu wyjaśniliśmy, dlaczego warto stosować fachowe preparaty podologiczne. To właśnie sięgnięcie po nie może zapobiec powstaniu dolegliwości. Przyczyną problemu wysuszonej tkanki mogą być jeszcze problemy zdrowotne. Mowa tutaj m.in. o problemach z funkcjonowaniem układu krwionośnego, w wyniku czego do stóp nie dopływa wystarczająca ilość krwi. Skóra nie dostaje wówczas substancji odżywczych oraz tlenu. W takim wypadku zostaje zaburzona praca gruczołów potowych i łojowych.

Do czego prowadzi zaniedbanie suchej skóry na stopach?

Sucha skóra na stopach jest dolegliwością, której nie wolno bagatelizować. Może to bowiem skutkować różnymi powikłaniami. Czasami są one poważne, a leczenie kosztowne, długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Wysuszona skóra stóp może zacząć pękać – zazwyczaj dzieje się to na piętach. Uszkodzenia mogą być dosyć głębokie, co oznacza, że będą sięgać aż do skóry właściwej. Mogą pojawić się również rozpadliny, czyli miejsca, w których gromadzą się ogniska bakterii. Te natomiast doprowadzają do krwawień, co z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie. Tego typu powikłaniom mogą zapobiec kosmetyki podologiczne dostosowane do walki z suchą skórą na stopach i innymi dolegliwościami dotyczącymi tych okolic. Są to głównie pianki, balsamy, a także żele zmiękczające skórę i usuwające zrogowaciałą tkankę. Zapobiegają one dalszemu rozwojowi bakterii oraz grzybów i dezynfekują powstałe wcześniej rany oraz pęknięcia. Są one dostępne w każdym profesjonalnym sklepie podologicznym.

Problem suchej skóry na stopach wydaje się niegroźny. Prawda jest taka, że tak jak każde inne schorzenie przy zaniedbywaniu może się rozwinąć i przysporzyć nam sporych problemów. W przypadku, gdy nie możemy sami poradzić sobie z kłopotem – nawet przy użyciu specjalistycznych preparatów – warto skorzystać z pomocy podologa. Zalecamy także zapoznanie się z treścią naszego bloga o skutecznej pielęgnacji stóp.