Sondy podologiczne, które powinien mieć każdy podolog

Praca podologa często sprowadza się do zabiegów wykonywanych na płytce paznokcia. Jest to niewielka powierzchnia, do której trzeba podejść z należytą ostrożnością i starannością. Aby móc dostać się do każdego, nawet najmniejszego zakamarka, należy sięgnąć po odpowiednie narzędzie – mowa o sondzie podologicznej. Jest to niewielki przyrząd o ukształtowanej główce, służący do wykonywania precyzyjnych ruchów. Na rynku można znaleźć wiele sond podologicznych, różniących się od siebie końcówkami oraz długością. Dzisiaj wyjaśnimy, które z nich powinny znaleźć się w każdym salonie!

Podstawowe sondy podologiczne – czyli jakie?

Sonda podologiczna może służyć zarówno do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, jak i estetycznych. Różne kształty główek tego narzędzia sprawiają, że są one bardzo uniwersalne. Sondy podologiczne nadają się zarówno do dezynfekcji, jak i sterylizacji, dzięki czemu mogą być używane wielokrotnie. Jednym z jej najpopularniejszych rodzajów jest model zakończony niewielką łyżeczką. Nadaje się on idealnie do nakładania mas protetycznych. Sonda podologiczna łyżeczkowa umożliwia dokładne rozprowadzenie różnych substancji i dotarcie do zakrzywionych krawędzi. Można nią uzyskać idealnie gładką powierzchnię, bez żadnych grudek i nierówności. Tego rodzaju sondy podologicznej nie powinno zabraknąć przede wszystkim w salonach zajmujących się kuracją wrastających paznokci i rekonstrukcją metodą Unibrace.

 

Inną niezbędną sondą podologiczną jest tzw. kopytko, czyli narzędzie o prostokątnej, spłaszczonej końcówce. Służy ono do upychania wałów okołopaznokciowych, potocznie nazywanych skórkami. Po ten rodzaj sondy sięga się przede wszystkim podczas wykonywania pedicure oraz przeprowadzania kuracji na wrastające paznokcie. Narzędzie to często z drugiej strony jest zakończone radełkiem – specjalny ostrzem, dzięki któremu można bezpiecznie wyciąć zrogowaciałe skórki.

Gdy mowa o profesjonalnym gabinecie podologicznym, w jego wyposażeniu nie powinno zabraknąć tradycyjnej sondy o długiej, delikatnie zaostrzonej główce. Służy ona do usuwania zabrudzeń, które zbierają się zarówno dookoła, jak i pod paznokciem. Sonda podologiczna o długiej końcówce jest też wykorzystywana w celu opukania paznokcia lub protezy, aby sprawdzić, jak stabilnie jest on umieszczony w macierzy palca. Jeżeli specjalista często zajmuje się przeprowadzaniem różnych kuracji leczniczych, powinien sięgnąć również po model do wykonywania tamponad. Jest to metoda uśmierzania bólu palców u stóp, polegająca na umieszczeniu w wałach okołopaznokciowych niewielkich skrawków specjalistycznej tkaniny. Nasącza się ją wcześniej preparatem dezynfekcyjnym. Odpowiednia sonda podologiczna o zakrzywionej końcówce umożliwia dokładną aplikację tamponady w każdym, nawet najmniejszym zakamarku.

Gabinet podologiczny powinien być wyposażony w taki sposób, by z usług specjalisty mógł skorzystać każdy. Dlatego niezależnie od rodzaju narzędzia, warto sięgnąć po przybory wykonane ze stali chirurgicznej. W ten sposób specjalista pozostaje otwarty również na klientów z cukrzycą lub tendencjami do infekcji. Kwestia wyboru rodzaju sond podologicznych zależy już od samego właściciela salonu i tego, w jakim kierunku zamierza pójść – zabiegów pielęgnacyjnych czy uśmierzających ból.