Prostowanie wrastających paznokci klamrami – najpopularniejsze metody

Ostry ból podczas chodzenia, zaczerwieniony palec u stopy, a nawet pojawienie się krwawiącej rany – z pewnością każdy chociaż raz w życiu zaobserwował u siebie te objawy. Niestety, onychokryptoza – potocznie nazywana wrastaniem paznokcia – jest najczęściej diagnozowanym stanem chorobowym stóp. Przyczyną jego pojawienia się zazwyczaj źle dopasowane buty, częsty ruch i praca stojąca, np. przy produkcji lub w handlu. Jak poradzić sobie z przeszywającym bólem, który promieniuje od palca aż do łydki? Leki przeciwbólowe nie wystarczą – konieczna jest wizyta u podologa.

Wrastające paznokcie u nóg? Klamry odpowiedzią na ból!

Wrastające paznokcie u nóg – przed wynalezieniem kuracji klamrami – były po prostu zrywane. Wiązało się to nie tylko z przerażeniem pacjenta, ale również koniecznością przeprowadzania skomplikowanego, sterylnego zabiegu. Na szczęście postęp technologii daje podologom wiele możliwości w leczeniu wrastających paznokci. Klamra jest metodą, po którą sięga się zdecydowanie najczęściej. Jest ona nieinwazyjna, bezbolesna, a przede wszystkim nie wzbudza takiego strachu, jak zabieg usuwania płytki. Co najważniejsze, korygowanie wrastających paznokci u nóg klamrami nie utrudnia w żaden sposób funkcjonowania klienta. Podczas kuracji, można śmiało nosić ulubione obuwie, chodzić do pracy, brać prysznice, a nawet uprawiać sport.

Rodzaje klamer korygujących

Od lat w przypadku wrastających paznokci u stóp podolodzy sięgają po klamry tytanowe. Są one mocowane do płytki przy pomocy wytrzymałych kompozytorów dentystycznych. Umożliwiają one dopasowanie klamry do nawet bardzo wykręconych, zdeformowanych paznokci. Klamry tytanowe są w pełni bezpieczne dla osób chorych na cukrzycę, które – jak powszechnie wiadomo – często zmagają się z tzw. stopą cukrzycową. W przypadku zdiagnozowania wrastającego paznokcia u klienta bez żadnych poważnych schorzeń, podolodzy sięgają często po klamry plastikowe. Koszt ich zakupu jest znacznie niższy, a jakość równie dobra. W przypadku alergików natomiast specjaliści stosują klamry wykonane ze złota. W przeciwieństwie do tych wykonanych z tworzyw sztucznych lub stali, nie wywołują reakcji alergicznych.

W salonach podologicznych coraz częściej stosuje się metodę UniBrace. Umożliwia ona stworzenie klamry o dowolnym kształcie, dopasowaną nawet do bardzo zniekształconego paznokcia. Każdy klient jest zbudowany inaczej – niektórzy mają mniejszą, a inni większą płytkę. W przypadku leczenia wrastającego paznokcia klamrami UniBrace, podolog może stworzyć szynę naprowadzającą idealnie dopasowaną do anatomii chorego. Metoda ta wymaga zainwestowania w odpowiedni sprzęt, jednak znacznie przyspiesza proces rekonwalescencji. Dzięki idealnemu dopasowaniu, klamra UniBrace nie odpadnie sama, dzięki czemu klient może ograniczyć wizyty u specjalisty do minimum.

Wrastające paznokcie u nóg mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie – klamry korygujące są od tego, by temu zapobiec. Warto wybrać się do podologa już wtedy, gdy ból dopiero się pojawił. Klamry korygujące mogą być stosowane w celach profilaktycznych – ich założenie może znacznie opóźnić rozwój ewentualnej onychokryptozy.