Wyposażenie gabinetu podologicznego

Jak wyposażyć gabinet podologiczny – wymagane sprzęty i pomocne dodatki

Gabinet podologiczny – tak jak każda inna sala zabiegowa – musi być wyposażony w profesjonalny sprzęt. Z racji, że do podologów przychodzą osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów skokowych i innych zmian skórnych poniżej kostki, nie znajdziemy w nim standardowych kozetek, stetoskopu czy innych typowo lekarskich akcesoriów. Zamiast tego pojawią się cążki, pochłaniarki pyłu oraz fotel podobny do krzesła ginekologicznego. Niektórym może się wydawać, że tak specjalistyczny gabinet niewiele różni się od kosmetycznego, jednak pomiędzy obydwiema profesjami są znaczne różnice. Poniższy poradnik stanowi kompendium wiedzy dla każdego początkującego podologa – zapraszamy do lektury!

Gabinet kosmetyczny i podologiczny – różnice?

Tym, co wyróżnia gabinet podologiczny jest to, że jedynie podolog może nazywać swój gabinet “leczniczym”. Wszystko wynika z charakteru wykonywanych zabiegów – kosmetyczka wykonuje pedicure czy manicure główne po to, by wizualnie poprawić wygląd skóry, a podolog jest w stanie udzielić pomocy medycznej. Głównie dlatego wyposażenie gabinetu podologicznego będzie miało ścisły związek z leczeniem chorób skórnych. Różnica pomiędzy podologiem a kosmetologiem wynika również z rodzaju i stopnia wykształcenia. Jeżeli można zostać kosmetologiem po krótkim kursie w zakresie pielęgnacji ciała i skóry, nie można równać się z osobą o wykształceniu podologicznym, która ukończyła wyspecjalizowane studia podyplomowe. Dodatkowa specjalizacja na kierunku kosmetycznym uprawnia absolwenta uczelni do dokonywania zabiegów, aby uporać się z kurzajkami lub brodawkami klientów. To wszystko sprowadza się również do kwestii wyposażenia poszczególnych gabinetów.

Co znajdziemy u podologa, czyli jak urządzić gabinet podologiczny?

 

Przede wszystkim należy dać maksimum komfortu klientowi oraz być przygotowanym nawet na najbardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Oprócz zapewnienia wszystkich wymogów sanitarnych i dostępności światła, niezwykle ważne są sprzęty, którymi będzie posługiwał się podolog. Wyposażenie gabinetu podologicznego składa się z niespotykanych nigdzie indziej narzędzi do cięcia i wycinania. Wszystko zaczyna się od wstępnego rozpoznania choroby, na przeznaczonym do tego zadania krześle. W niektórych salonach kosmetycznych również znajduje się fotel, lecz ten musi mieć odpowiednio przystosowane siedzisko, czyli takie, które ułatwi pracę na stopach klienta. Przyda się także dobra lampa, oświetlająca badaną część ciała – czymże byłby gabinet podologa bez odpowiedniego naświetlenia? Są to podstawowe, dość duże elementy, na które zwraca się uwagę rozpoczynając własną działalność jako lekarz zwyrodnień stóp – pora przejść do omówienia jakże ważnych urządzeń. Mowa o różnego rodzaju frezarkach, które nie służą jedynie do odtłuszczania płytki paznokcia. Jak urządzić gabinet podologiczny nie mając podstawowego sprzętu do usuwania złuszczonego naskórka na pięcie czy bolesnych nagniotków? Z pewnością każdemu lekarzowi stóp przyda się także dobra pochłaniarka pyłu, by podczas pracy nie wdychać uciążliwych pozostałości po martwym naskórku. To, co nie wchodzi w skład wyposażenia gabinetu kosmetycznego, a jest przydatne podczas diagnozowania schorzeń nóg, to podoskop. Jest to swego rodzaju komputer przeznaczony do robienia zdjęć podeszwie. Sprzęt, choć może wydawać się kosztowny, zdecydowanie ułatwi pracę podologa, zapisując aktualny stan dolnej warstwy stóp, dzięki czemu, można utworzyć archiwum klienta.

O tym, jak wyposażyć gabinet kosmetyczny i podologiczny najlepiej wiedzą specjaliści pracujący w zawodzie już od wielu lat. Podstawowe sprzęty, dodatki, kremy i inne lecznicze specjalności muszą pojawić się już na początku działalności, jednak z czasem łatwo zauważyć, co jeszcze przydałoby się do poprawnego wykonywania zabiegu. Z pewnością każdy podolog oraz kosmetolog po kilku latach pracy będzie najlepiej wiedział, co wchodzi w skład wyposażenia jego gabinetu i co może polecić innym, początkującym lekarzom stóp.