W jaki sposób pozbyć się odcisków?

Odciski na stopach mogą okazać się nie lada kłopotem. Pojawiają się niemalże znikąd, a następnie regularnie przypominają o swojej obecności w wyjątkowo nieprzyjemny sposób – poprzez uporczywy ból. Można im jednak stosunkowo łatwo zapobiec, co w szczególności zawdzięcza się nowoczesnej technologii. Za jej pomocą umożliwione jest usuwanie odcisków w sposób całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny.

Czym są odciski?

Odciski są zgrubiałą warstwą naskórka powstałego w wyniku regularnego i silnego działania nacisku mechanicznego na dane miejsce. Często spowodowane są aktywnością fizyczną, jaką jest szeroko pojęty sport, a dodatkowo najpopularniejszym miejscem ich występowania są stopy. Podrażniona przez długi czas skóra reaguje, tworząc warstwę rogowaciejącej z czasem tkanki. W przeciwieństwie do zdrowego naskórka tkanka z odcisku się nie łuszczy, co doprowadza do powstawania bolesnych i nieestetycznych zmian. Warto jednak pamiętać, że odciski nie są dla zdrowia niebezpieczne.

Czym pozbyć się odcisków?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby pozbyć się uporczywych problemów z odciskami. Jeśli nie są one zbyt duże, warto zaopatrzyć się w aptece w kwas salicylowy. Należy jednak pamiętać, że można go stosować raz na 3-4 dni. Innym sposobem mogą okazać się specjalne plastry na odciski. W składzie także zazwyczaj zawierają wcześniej wspomniany kwas. Innym, nieco bardziej nowoczesnym rozwiązaniem może okazać się także frez próżniowy do odcisków.

Usuwanie odcisku

Jak już zostało wspomniane wcześniej, odcisk jest nagromadzonym w jednym miejscu naskórkiem, który stwardniał. Z tego względu najpierw przydatna okaże się pianka do stóp, która zmiękczy warstwę tkanki w danym miejscu. Dzięki temu cały proces przebiegnie szybciej oraz ogólnie sprawniej. Następnie należy skorzystać z odpowiedniego sprzętu – frezarka z pochłaniaczem pyłu może być najlepszym rozwiązaniem ze względu na fakt, iż zapobiegnie ewentualnemu zabrudzeniu skrawkami naskórka. Jeżeli problem z odciskiem wystąpi po raz kolejny, warto skorzystać z pomocy chirurga.

 

A może wizyta u podologa?

Niewątpliwie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Podolodzy przeszli niezbędne szkolenia podologiczne, a tym samym nie ma mowy o żadnych błędach z ich strony. Ot, wiedzą, w jaki sposób zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo oraz jak uzyskać zadowalające efekty – w tym przypadku wiedzą, jak raz na zawsze pozbyć się odcisków. Warto jednak pamiętać, że dla najbardziej „głodnych” wiedzy osób prowadzone są rozmaite podologiczne szkolenia, na przykład w Ostrowie czy w Pile.

Odciski są problemem dotyczącym wielu osób. Ich obecność objawia się uporczywym bólem, a także nieestetycznym wyglądem. Można im jednak skutecznie zapobiec, stosując domowe metody lub też udając się do chirurga, który pozbędzie się problemu raz na zawsze. Warto jednak wcześniej wypróbować kwasu salicylowego, plastrów, maści lub nowoczesnego frezu próżniowego. Dzięki tym sposobom być może uda się skutecznie zapobiec dalszemu rozwojowi nieprzyjemnego schorzenia.