Kuracja klamrami tytanowymi – czyli o szkoleniu, które powinien odbyć każdy podolog

Wrastanie paznokci – nazywana też onychokryptozą – to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób stóp. Za jej występowanie odpowiedzialne są różne czynniki: anatomia, genetyka, noszenie nieodpowiedniego obuwia, zaniedbanie pielęgnacji. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wrastania paznokci, dolegliwość ta jest bardzo bolesna i potrafi uprzykrzyć życie osobie w każdy wieku. Z racji tego, że onychokryptoza jest tak często diagnozowana, każdy podolog powinien posiadać w swojej ofercie przynoszącą ulgę kurację. Tą najpopularniejszą jest stosowanie klamer tytanowych.

Na czym polega kuracja klamrami tytanowymi?

Klamrę tytanową można porównać do aparatu ortodontycznego, który zakłada się na zęby. Powstaje ona z kawałka specjalistycznego, sterylnego drutu. Klamra zostaje ukształtowana tak, by pasowała idealnie do dotkniętego chorobą palca. Jej zadanie jest proste – ma zapobiegać ponownemu wrośnięciu paznokcia w wały okołopaznokciowe. Klamra w żaden sposób nie przeszkadza choremu w codziennym funkcjonowaniu. Jest ona solidnie przyklejana do powierzchni paznokcia, dzięki czemu można być spokojnym o jej trwałość.

Szkolenie z zakładania klamer tytanowych – jak wygląda?

Szkolenie z przeprowadzania kuracji przy pomocy klamry tytanowej rozpoczyna się od wykładu dotyczącego budowy płytki paznokcia. Uczestnicy dowiedzą się, co wpływa na jej deformację, a także jak wygląda zakres odpowiedzialności podologa w przypadku zaawansowanej onchokryptozy. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których wrastający paznokieć doprowadził do powstania bolesnych ran, jątrzących się i wydzielających ropę. W takim przypadku podolog niewiele może zaradzić – pozostaje mu skierowanie klienta do lekarza.

 

Szkolenie umożliwia początkującym podologom na pełne zapoznanie się z zagadnieniem klamry tytanowej. Kurs obejmuje również materiałoznawstwo, co pozwoli uczestnikom na zdobycie wiedzy z zakresu odpowiedniego przechowywania drutów. Po części teoretycznej pora na praktykę – powinna ona odbyć się w profesjonalnym salonie podologicznym. Na tej części szkolenia uczestnicy dowiadują się, jak prawidłowo wybrać grubość klamry tytanowej, by nie sprawiała klientowi dyskomfortu. Kurs obejmuje też – oczywiście – sam proces aplikacji. Poza samym zagadnieniem klamry tytanowej, szkolenie tłumaczy również kwestię prawidłowej opieki nad klientem z onchykryptozą. Uczestnicy poznają na nim sposoby na uśmierzenie bólu towarzyszącego wrastaniu paznokcia. Kurs obejmuje m.in. tamponowanie, redukcję stanów zapalnych, a również profilaktykę po zabiegu zakładania klamry tytanowej. Podolodzy wiedzą się również, jak poinstruować klienta, by wiedział, jak dać w przyszłości o swoje stopy.

Szkolenie z aplikacji klamry tytanowej jest konieczne w czasach, gdy ludzie często nie mają czasu, by zadać prawidłowo o swoje stopy. Zainwestowanie w dobry, rozbudowany kurs daje możliwość umieszczenia w ofercie zabiegu, który przynosi ulgę nawet w najbardziej zaawansowanych przypadkach onchykryptozy.