Przejdź do treści

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Jeśli paznokcie u stóp mają odmienną i niecodzienną barwę, pokrywają się bruzdami, stają się bardzo łamliwe, nie można tego lekceważyć. Są to bowiem charakterystyczne objawy grzybicy. Jest to przewlekła choroba dotykająca głównie osoby starsze lub chorujące na cukrzycę. W dzisiejszym tekście opowiemy, czym jest grzybica paznokci i jak ją leczyć..

Grzybica – czym dokładnie jest?

Grzybica jest jedną z najczęściej występujących chorób paznokcia, dotykająca w największym stopniu płytki u stóp ze względu na ich wolniejszy wzrost. Zalicza się ją do schorzeń przewlekłych i nawrotowych, co w większości przypadków kończy się czasochłonnym leczeniem. Za rozwój grzybicy odpowiedzialne są grzyby wydzielane przez enzymy rozkładające keratynę – białko, z którego zbudowane są paznokcie. Staje się ona wtedy idealnym podłożem do rozwijania się drobnoustrojów, zapewniając im korzystne warunki do rozmnażania się. Niekiedy grzybicę wywołują również pleśniaki lub drożdżaki.

Częstą przyczyną grzybicy jest noszenie złych jakościowo skarpetek. Są na nią narażeni również sportowcy, którzy przez większość dnia noszą uciskające, nieprzewiewne buty. Ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci zwiększają także schorzenia takie jak cukrzyca, łuszczyca, zaburzenia hormonalne czy osłabiony system odpornościowy.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Miejscowe leczenie grzybicy paznokci jest najpopularniejszą metodą. Preparaty podologiczne działające punktowo bazują na olejkach eterycznych lub składnikach farmakologicznych. Występują w postaci lakieru, kremu, sprayu lub płynu. Istotną rolę odgrywają też kosmetyki podologiczne, tj. olejki ochronne do paznokci, serum kolagenowe czy środki przeciwgrzybicze. Całą terapię zaczyna się od wyczyszczenia zakażonych płytek paznokcia za pomocą narzędzi do pielęgnacji paznokci, aczkolwiek dobór metody leczenia zależy od poziomu zaawansowania występujących zmian. Przy wyższym stopniu grzybicy stosuje się leczenie ogólne – czyli stosowanie leków zwalczających grzybicę doustnie. Ta metoda jest jednak procesem długotrwałym. Najlepsze efekty przynosi terapia skojarzona. Polega ona na jednoczesnym, systematycznym oczyszczaniu płytki za pomocą narzędzi do pielęgnacji paznokci i stosowaniu miejscowych preparatów podologicznych. W poprzednim tekście wyjaśniliśmy, dlaczego warto używać profesjonalnych medykamentów – polecamy jednak również profilaktyczne rozwiązania w przeciwdziałaniu schorzeniom stóp, takie jak produkty z serii Fudes. Składniki aktywne w nich zawarte skutecznie zapobiegają tworzeniu się zakażeń w trudno dostępnych i szczególnie narażonych miejscach, ale też pielęgnują skórę, zapewniając jej naturalne funkcje ochronne.

Grzybicę paznokci łatwo jest złapać, jednak trudniej ją wyleczyć. Aby tego uniknąć, warto kupować dobre jakościowo skarpetki, które przepuszczają powietrze, zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych oraz należycie dbać o higienę i pielęgnację nie tylko paznokci, ale również stóp – o tym więcej opowiedzieliśmy w poprzednich tekstach. Zaleca się również korzystanie z kosmetyków podologicznych, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania.


Czytaj na blogu

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuły poradnikowe o tematyce podologicznej. Odpowiadamy w nich na najczęściej zadawane pytania i omawiamy popularne problemy oraz choroby stóp. Zaglądaj tu regularnie, ponieważ stale dodajemy nowe treści.

Zobacz więcej wpisów

Bezpieczne

płatności

14 dni na zwrot

zakupów online

Gwarancja

jakości

Szybka
dostawa

`